10 nippi, kuidas ära tunda pahatahtlik õngitsuskiri

 

Pahatahtlikud õngitsuskirjad erinevad oma suuruse ja sisu poolest, tehes nende tuvastamise keeruliseks. Õnneks on mõned vihjed, kuidas on võimalik neid ära tunda.

 

1. See kiri lihtsalt ei tundu õige. Kui postkasti tulnud e-mail ei tundu õige oma grammatika või lauseehituse poolest, siis on suur tõenäosus, et tegu on pahatahtliku õngitsuskirjaga. Sama kehtib ka kirja puhul, mis on lihtsalt liiga hea, et olla tõsi! Usalda oma sisetunnet ning ole kriitiline postkasti saabuvate kirjade osas.

2. Kirjad üldiste tervitustega. Selle asemel, et kiri adresseerida sinu nimele, on kirja alguses näiteks: ,,Hea klient’’ või ,,Dear Customer’’. Kasutades mitte-personaalseid tervitusi säästavad küberkurjategijad oma aega, et nii maksimeerida oma ohvrite arvu.

 

 

 

 

 

Allikas: RIA

3. E-mailid, milles on näilised lingid ametlikele lehtedele, paludes sul sisestada enda kohta infot. Küberkurjategijate poolt loodud netileheküljed on sageli väga veenvad ning tõetruud. Enne enda info sisestamist, uuri antud lehekülge, et tegu oleks ikka sellega, mida ta väidab olevat. 

4. Ootamatud e-kirjad, mis sisaldavad sinu kohta infot. Informatsioon nagu ametinimetus, eelnevad töökohad, hobid jms on võimalik koguda sotsiaalmeediast (näiteks LinkedIn ja Facebook) ning seda seejärel ära kasutada, et kiri tunduks usaldusväärsem.

5. Kirjas on mittesobivad laused. Kurjategijad kasutavad tihti lauseid (näiteks ,,Sinu konto on häkitud’’), mis on mõeldud hirmutamiseks. Nende eesmärk on panna sind kiirelt ja mõtlemata tegutsema.

6. Grammatiliselt väärad laused. See on sagedane viga, mis annab selge vihje, et tegu võib olla pahatahtliku kirjaga. Samuti viitavad sellele ebakorrektsed lause ülesehitused või ebaloomulikud fraasid.

 

 

 

 

 

 

 

 Allikas: Internet

 

7. Kiireloomulised kirjad. Kirjad, kus soovitakse saada kiiret vastust, lootuses tegevusele ajalimiidi pannes saab info kätte lihtsamini, kui muidu. Näiteks: ,,Kui Te ei vasta 48 tunni jooksul, siis Teie konto suletakse’’.

8. Võitsid 1000000 eurot! Sellist laadi õngitsuskirjad on tavalised ning lihtsasti äratuntavad. Sarnased, kuid kavalamad kirjad on need, kus auhinna võitmiseks tuleb täita küsimustik või sisestada oma andmed.

9. Kinnitage konto. Selliste kirjade puhul on lihtne eksida. Suhtuge sellise sisuga kirjadesse kriitiliselt ning kontrollige üle, milleks ja kuhu oma kontot verifitseerima hakkate.

10. Võltsadressaadid. Küberkurjategijad armastavad kasutada adressaatidena tuntud nimesid, tehes aga minimaalseid muudatusi, mis jäävad sageli märkamatuks. Näiteks: www.google.ee muudetakse www.g00gle.ee. Jällegi aitab selle vastu: ,,enne mõtlen, siis klikin’’ mõtteviis.

 

 

 

 

 

 

 

Allikas: RIA

 

 

Samuti mõned näpunäited lunavaraga nakatumise ennetamiseks ja tagajärgede leevendamiseks:

– veendu, et arvutis oleks paigaldatud lunavara kaitse ning kasuta alati viimast tarkvaraversiooni;

– tee oma failidest regulaarselt varukoopiaid;

– ole teadlik võimalikest küberohtudest.

 

 

Loe ka:

Kas sina oled kaitstud WannaCry krüptoviiruse eest?

5 lihtsat küsimust turvariski tuvastamiseks

Kuidas kaitsta oma andmeid võimaliku vangistamise eest?