Mida tõi 2016 ning millised on ootused IT aastale 2017

 

Aastast 2016 on saamas möödanik. Seega paras aeg on võtta hetk ning teha (vahe)kokkuvõtteid. Seda ka IT valdkonnas. Viskame pilgu mööduvale aastale ja paneme meelevaldselt kirja 5 põhiteemat, mis seotud IT tehnoloogiaga. Et üks aastakäik on IT arengu mõttes väga pikk aeg, siis selle postituse meelevaldsus avaldub pigem selles, millega siin, Datafoxis, oleme peamiselt kokku puutunud.

 

IT teenusena (ITaaS)

Mööduva aasta baasil võime julgelt väita, et IT liigub üha enam teenuse põhiseks. Seda trendi näeme selgelt ka Datafoxis, kus IT teenuste maht on aasta jooksul kasvanud pea kahekordseks. Siia alla mahuvad erinevad haldus- ja tugiteenused, kuid suurima kasvu on läbi teinud just pilveteenused (IaaS, SaaS, BaaS, DRaaS, SECaaS jms.). Samuti avaldub teenusepõhise IT kasv näiteks serveriteenuste riistvara müügis, kus hankijateks on pigem suuremad IT teenusepakkujad kui lõpptarbijad.

 

Pahavara rünnakute hüppeline kasv

Sellel teemal kirjutasime pool aastakest tagasi ka põhjalikumalt. Tuleb tunnistada, et olukord on läinud üha hullemaks ning küber-rünnakute trend on selgelt kasvamas. Tänaseks oleme ka ise negatiivse kogemuse võrra rikkamad ning aidanud kliendil tema andmed kurikaelte käest tagasi saada. Tuleb tunnistada, et tegemist on väga hästi organiseeritud kuritegeliku skeemiga, võiks isegi öelda “teenusega”, kus klient sai ca 2000 € tasumisel oma andmed tõepoolest tagasi. Kindlasti ei taha sellist kuritegelikku skeemi propageerida – seda närvikulu ja töömahtu, mis sinna läks, ei kompenseeri miski. Naljatledes võib öelda, et midagi siin maailmas pole muutunud – kui 1990ndatel aastatel ostsid inimesed autosid kurikaeltelt tagasi, siis täna ostetakse oma ettevõtteid tagasi, sest enamasti on just andmed ettevõtte suurim vara. Hea uudis on see, et aasta jooksul on tulnud turule ka väga head tehnilised lahendused oma andmete kaitsmiseks. Muuhulgas on näiteks meie portfellis kanda kinnitanud Sophose tooteperekond. Samuti oleme infoturbe vallas oma meeskonda suurendanud ja arendanud. Lisaks on endiselt üheks pommikindlamaks lahenduseks rünnaku korral omada andmetest täiendavat varukoopiat, mida on lihtne ja operatiivne taastada. Siin on Veeam ja Druva endiselt headeks partneriteks. End kaitsta võimalike rünnakute ja/või tagajärgede eest on tegelikult väga lihtne ja soodne. Seega, anna endale uusaasta lubadus, et võtad seda teemat tõsiselt ja astud konkreetsed sammud oma andmete kaitsmiseks! Kui Sa ei saanud mõne rünnakuga pihta möödunud aastal, siis järelikult oli Sul kõvasti õnne, mida ei pruugi jätkuda uueks aastaks.

 

Virtualiseerimine ei ole enam igav

Aastal 2016 võib tunduda virtualiseerimisest rääkimine väga igava teemana. Seda põhjusel, et serverite virtualiseerimise kõrg-hooaeg algas juba 10 aastakest tagasi. Tänaseks on virtualiseerimata serverid pigem haruldus kui reegel. Küll aga väärib mainimist see, et virtualiseerimine on liikunud serveritest kaugemale – täna räägime pigem virtualiseeritud andmekeskusest (SDDC) – virtuaalne salvestuspind, võrk, töökohad ja rakendused jne. Virtuaalses andmekeskuses andsid 2016. Aastal tooni järgmised tehnoloogiad:
#EMC ScaleIO; #VMWare vSAN; #VMWare NSX; #Windows Server 2016; #VMWare Horizon.

Viimane Windowsi töökohaplatvorm

Möödunud aastasse jäi maagiline kuupäev – 27.07.2016. Nimelt, kuni selle päevani oli täiendava litsentsitasuta võimalik oma arvutitöökoht üle viia Windows 10 platvormile. Valdav enamik Datafoxi klientidest seda ka tegi. Seega Windows 10, kui töökoha operatsioonisüsteem, on saanud pigem reegliks kui erandiks. Datafoxi kui töökohtade haldaja vaade on uuele Windowsile pigem positiivne, sest tegemist on Windows 7 järgselt esimese stabiilse versiooniga, mis võimaldab hulgaliselt ka kaasaegset funktsionaalsust – liidestamine Azure AD-ga, Windows teenusena jms. Kuuldavasti on versioon 10 viimane number Windowsi töökohaplatvormile, sest edaspidi toimub operatsioonisüsteemi uuendamine läbi Windows Update teenuse.

 

Pilveteenuste kasv jätkus

Tõepoolest, pilveteenused moodustavad lõppeva aasta lõpuks Datafoxi teenuste portfellist julge poole. Et pilv on väga lai mõiste, siis mõtestame meie praktikat veidi rohkem lahti:

SaaS – tarkvara teenusena – Siin on valdkonna vaieldamatult tugevaim tehnoloogiapartner olnud Microsoft ja siiani valdavalt Office365 teenustega. Kusjuures rõõm on tõdeda, et mainitud pilveteenus on ka ise jõudsalt arenenud. Muuhulgas tahaks ära mainida uued ja põnevad teenused – Planner ja Teams. Samas näeme, et tootja panustab järjest enam Azure tooteperekonda, kus üha enam lansseeritakse valmis teenuspakette (OMS, EMS).
IaaS – Infrastruktuur teenusena – nagu mainitud, serverite müük väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele on selges langustrendis. Seda asendab peamiselt võimalus võtta virtuaalserverid teenusepakkujalt.
BaaS ja/või DRaaSAndmevarundus- ja/või andmete varuasukoht teenusena – vaieldamatult populaarseim teenus 2016. aastal, võimaldades meie klientidel oma ettevõtte andmeid ja servereid varundada pilveteenusesse Veeam Cloud Connect.
SECaaS – infoturve teenusena – uus, huvitav ja väga oluline teema! Siin on lisaks Microsoftile tekkinud meie pilveteenuste portfelli uus ja tugev tegija – Sophos, kes pakub võimalust ka infoturbe lahendusi kasutada teenusena, tasudes kuupõhiselt vaid kasutatud teenuste eest.
HCI – Hübriidpilv – on hakanud omandama üha selgemat nägu. Ei ole enam suurt vahet, kas ehitada oma süsteemid üles “maapeal” või “pilves”, väärtust loob toimiv ja ühtselt hallatav tervik, mida võimegi nimetada hübriidpilveks. Meie jaoks on see siiani avaldanud kahes peamises teenuses:

  • Azure AD integratsioon majasisese Active Directory-ga, võimaldades ühtset identiteeti nii maapeal kui pilveteenustes.
  • Veeam Cloud Connect pilveteenus, mis võimaldab soodsalt andmete varuasukohta pilves. Lisaks võimaldab Veeam Backup for Office 365 varundada ka pilveteenuseid.

 

Datafoxi poolt pakutavad erinevad pilveteenused liitsime möödunud aastal ka ühtsesse pilvekontori paketti “Äripilv 365+” – siin on kooslus erinevatest haldus ja pilveteenustest, mis on vajalikud ühe keskmise suurusega ettevõtte IT teenuste kulu-efektiivseks korraldamiseks.

 

Kokkuvõte ja ootused aastale 2017

Kokkuvõtlikult võib öelda, et 2016 oli põnev aasta. Omalt poolt nägime, et ollakse valmis investeerima IT süsteemide arendusse, sest uuendusi ei ole võimalik ja mõistlik lõputult edasi lükata. Seda enam, et uus tehnoloogia on reeglina tunduvalt kulu-efektiivsem kui varasemalt. Lisaks võimaldavad kaasaegsed valmis lahendused pakkuda oma IT lõppkasutajale oluliselt paremat IT kasutuskogemust. Loodetavasti see trend jätkub, sest tehnoloogia poolt on täna piirid kaugele hajutatud.

Keegi meist täpselt tulevikku ei näe, kuid arvata on, et kasvutrend eelmainitud teemades jätkub ka 2017 aastal. Prognoosimatute teemade vallast pelgan veidi, et maailma tabab ka mõni suurem küberrünnak, mis inimeste elu-olu ka reaalselt mõjutab. Kui selleks valmis olla, siis kindlasti pole paanikaks põhjust.

Head Vana-Aasta Lõppu ja veel paremat IT aastat 2017!

 

Kristjan Ok
Datafoxi IT Teenuste valdkonna juht
[email protected]

 

Loe lisaks:

Lunavara rünnak on vaid aja küsimus – oled Sa selleks valmis?

Datafox Cloud Ready teenused

Kuidas Office365 targalt osta?