Intel Skylake Xeon SP – uued tuuled x86 riistvaramaailmas

 

IT maailmas on täna popp, ütleks isegi, et kohustuslik, rääkida muutustest ja uutest tuultest IT valdkonna kontseptsioonides – arendame äppe, liigume pilve, muutume teenusepõhiseks, maandame riske, loome lisaväärtust… Teeme nüüd siinkohal aga väikese erandi ja räägime asjast, millest ammu enam väga ei räägita – uuest x86 riistvaraplatvormist, mis Inteli turunduse andmetele tuginedes peaks keskmisele virtuaalkeskkonna klastris töötavale serverile pakkuma sama hinnanumbri juures kuni 30% suuremat jõudlust.

Värskelt lõppenud suve hakul sai serverimaailmas teoks ammuoodatud tehnoloogiline samm, kui Intel tegi kättesaadavaks uue serverite protsessorite platvormi Intel Skylake Xeon SP. Kuna Datafoxi esimesed kliendid on juba uue põlvkonna serverid ka kätte saanud, püüame siinkohal anda väikese ülevaate, mida uut ja kasulikku on Skylake pika arendusprotsessi jooksul Inteli insenerid ja teadlased suutnud välja mõelda.

Kõigepealt peab esile tooma, et rõhutamaks protsessorite kiibistiku arhitektuurilist erilisust, ei lisanud Intel Skylake uutele protsessoritele oodatult tähist v5 (eelmise v4 loogilise jätkuna), vaid nimetab uut põlvkonda täiesti uue lähenemisega „Xeon skaleeritavate protsessorite“ perekonnaks. Samas, kohe peab ka tõdema, et uuest Xeoni skaleeritavate protsessorite perekonnast sobiva valiku tegemine on üsnagi keeruline. Lisaks sellele, et Skylake protsessorit pakutakse Bronze, Silver, Gold ning Platinum tasemena, on erinevatele kasutusvaldkondadele optimeeritud protsessoritesse integreeritud ka erinevaid kellasid ja vilesid kõikvõimalike spetsiifiliste operatsioonide parendamiseks. Lisaks erinevad protsessorid tuumade arvult, vahemälu hulgalt, maksimaalse RAMi toetuselt, protsessori siseste üheaegsete liideste hulgalt, soojusenergia eritamiselt ning kõige lõpuks loomulikult veel ka hinnalt. Ehk lihtsamalt öeldes on täna spetsiifilisele serverikeskkonnale riistvaraplatvormi valides vaja senisest oluliselt enam protsessori õigele valikule tähelepanu pöörata.  

Tabel: uute protsessorite numeratsiooni ülevaatlik seletus.

 

Skylake Xeon SP on täna saadaval 4-28 tuumasena, maksimaalse taktisageduseni kuni 3,7GHz. Protsessorite omavaheliseks andmevahetuseks on kasutusel uus ja kiirem tehnoloogia nimega “UltraPath Interconnect“, mis asendab senise, aastast 2009 kasutusel olnud „QuickPath Interconnect“ tehnoloogia. UltraPath Interconnect peaks teoreetiliselt võimaldama kuni 10,4 miljardit operatsiooni sekundis QuickPath Interconnect 9,6 mo/s teoreetilise maksimumi vastu. On oluline märkida, et Skylake platvorm on toetatud hetkel küll vaid 2-, 4- ning 8 protsessoriga serverites ning ühe protsessoriga serverites uut kiibistikku hetkel veel ei toetata.

 

 

Oluline uuendus on toimunud üheaegsetes kasutatavates mälukanalites. Protsessori kohta on nüüdsest kasutada üheaegselt nelja mälukanali asemel kuus, mis võimaldab 50%-list samaaegsete mäluoperatsioonide kasvu. Suurenenud on ka mälukiipide taktsagedus 2400MHz pealt 2666MHz-ni. Siinkohal tasub teada, et mitte kõik protsessorid Xeon SP perekonnast ei toeta üle 768GB mälu – vähemalt 1,5TB mälu toetuseks on kindlasti vaja valida protsessor lisatähisega “M“. Märkimist väärib ka üheaegsete maksimaalsete PCIe liinide arv, mis on suurenenud 40-lt 48-ni. 

Tabel: Xeon SP protsessori üldiste näitajate võrdlus eelmise põlvkonnaga.

  

Uues Intel Xeon SP integreeritud tehnoloogiad on paljuski tulevikku vaatavad. Näiteks, on Platinum taseme protsessorites võimalik valida 10GB/S Ethernet või Intel OmniPath 100GB/s arhitektuuri integratsioon protsessori tasemel, mis aitab viia miinimumini võimalikud viivitused (latency) võrguliikluses ning loob ideaalsed tingimused juba lähitulevikus uute ning ülikiirete ühendustega arvutusklastrite loomiseks.

Xeon SP põlvkonna puhul on pööratud suurt tähelepanu aina suurenevale turvalisuse vajadusele kogu IT maailmas. Eeldades, et andmete krüpteerimine muutub olulisemaks kõikides valdkondades, sisaldavad uue põlvkonna protsessorid endas eraldi krüptograafia tehnoloogiat (ühe osana QuickAssist nimelisest tehnoloogiast), mis võimaldab krüptograafia protsesse käsitleda muudest protsessidest eraldi selleks otstarbeks eraldatud ja optimeeritud riistvara osal. Intel toob välja, et uute protsessoritega vähendab tavapärane andemete krüpteerimine kogu süsteemil jõudlust vaid 0,5%.

QuickAssist (QAT) tehnoloogia võimaldab optimeerida lisaks eeltoodule mitmeid arenevaid suundi virtualiseeritud serverikeskuste maailmas, nimetagem siinkohal näiteks tarkvarapõhiseid või virtualiseeritud arvutivõrke (Software Defined Networking, Network Function Virtualization), lisaks kiirendada andmevahetust näiteks Hadoop infrastruktuurides või kiirendada krüpteerimist 4G/5G mobiilsetes võrgulüüsides. Inteli andmetele tuginedes pakuvad protsessoritesse integreeritud uued tehnoloogiad tavapärastes virtuaalsetes andmekeskustes tänasega võrreldes lausa kuni kolmandiku võrra suuremat jõudlust.

 

Kokkuvõtteks võime väita, et Intel on teinud uue protsessorite põlvkonna turule toomisega üsna suure sammu arhitektuurilistes valikuvõimalustes. Lisaks tavapärasele arvutusliku võimsuse suurendamisele on pööratud suuremat tähelepanu erinevate tehnoloogiate integratsioonile ning vaadatud ka tänasest päevast kaugemale, integreerides riistvara tasemele uusi arenevaid valdkondi toetavaid tehnoloogiaid.

 

 

Lisainformatsioon:

 

 

 Risto Kiilberg

 [email protected]

 

 

 

 

 

Loe lisaks:

Kas selle aasta VMworld jäi vahele? 

Dell EMC Forum 2017

Lunavara Sophos Intercept X nüüd 36,5% soodsamalt!