Kaasaegsete kaugtöölahendustega saab pidurdada viiruste levikut
Kui varem olid kaasaegsed kaugtöölahendused sageli lisamugavus, siis täna võib neist sõna otseses mõttes saada elu ja surma küsimus, mis pidurdab märgatavalt näiteks eluohtliku koroonaviiruse levikut. Iga personalitöötaja võiks juba täna küsida IT-osakonnast, kas kõigil ettevõtte töötajatel on võimalus kodust kaugtööd teha, sest viiruse kontorisse jõudes on juba hilja hakata kaugtöölahendusi looma.
Kurikuulus koroonaviirus COVID-19 on tänaseks tõsisemalt puudutanud ka Eestit: nakatanute arv kasvab, jäetakse ära lende riskipiirkondadesse ja suletud on esimene kool. Kardetavasti jõuab viirus ka meie ettevõtetesse ning võib tekkida vajadus hakata kontoritäite kaupa inimesi karantiini panema. Et aga töö firmades sellises olukorras täielikult ei katkeks, tuleks võimalikult kiiresti luua kõigile töötajatele turvalised kaugtöölahendused.
Turvalised kaugtöövõimalused tuleb luua enne viirusepuhangut
Oluline on aga tagada inimestele võimalus kodust tööd teha veel enne, kui esimene kolleeg on koroonaviirusesse nakatunud. See võib kõlada julmalt, aga kui viirus on juba majja toodud, ei tohi ilmselt ükski IT-spetsialist hakata viirusekandja arvutit seadistama.
Kaugtöölahenduse loomine keskmise suurusega Eesti ettevõttes võib olenevalt IT-süsteemide keerukusest võtta aega paarist tunnist paari päevani. Väga tähtis on aga see, et kriisi puhkedes ei unustataks ära elementaarseid infoturbenõudeid. See tähendab, et kui töötajad töötavad kodust, siis peab ettevõtte andmeid kaitsma sõltumata asukohast. Toimiv lahendus selleks on krüpteeritud VPN-ühenduste (Virtual Private Network) kasutamine, mis eeldab virtuaalse või füüsilise VPN-serveri olemasolu ettevõttes, tulemüüri ümberseadistamist ning kõigi töötajate arvutitesse VPN-tarkvara paigaldamist. Lisameetmena tasub määrata olulistele failidele kasutusõigused, et neid saaks avada vaid need inimesed, kel selleks on õigus.
Eriti kriitiline on olukord siis, kui osad inimesed kasutavad tööl lauaarvuteid ning kodus on võimalik tööd teha üksnes koduarvutiga. Esimene soovitus on võimalus mitte lubada koduarvutitest ligipääsu ettevõtte süsteemidesse ning rentida pigem IT-meeskonna kontrolli all olevad sülearvutid.
Koduarvutite kasutamine kaugtööks on riskantne
Kui see pole võimalik, tuleb kõik koduarvutid ennetavalt viiruste- ja pahavara suhtes üle kontrollida ning kindlasti paigaldada neisse keskselt juhitav infoturbelahendus, mis lisaks arvuti kaitsmisele raporteerib ka erinevatest ohtudesse. See toimib nii, et kui arvutisse satub näiteks lunavara ja hakkab kõvaketast krüpteerima, siis annab viirusetõrje sellest teada kesksüsteemile. Seepeale lülitab tulemüür konkreetse masina ettevõtte võrgust välja, et nakatanud arvuti ei saaks pahavara üle kaugtöölahenduste ettevõtte serveritesse edasi levitada. Kui viirusetõrje suudab ohu kõrvaldada, raporteerib see uuesti kesksüsteemile, et riskid on maandatud ning tulemüür taastab seadme ühenduse ettevõtte võrguga.
Kindlasti võib tekkida küsimus, miks kaugtöölahendustest rääkida personalitöötajatele, kui pigem on tegemist tehnoloogilise küsimusega? Personalitöötajate rolliks võiks olla see, et nõuda oma organisatsioonis juba ennetavalt kaugtöölahenduste olemasolu, sest viiruse kohale jõudes ning töötajaid koju karantiini saates saab see personalitöötaja probleemiks.
Teiseks võiks personaliinimesed mõelda töökorralduslikele meetmetele, mis samuti piiravad nii koroona- kui ka teiste viiruste levikut. Näiteks peaks praegu olema elementaarne, et nohune ja köhiv töötaja ei tule avatud kontorisse ega koosolekutele teisi nakatama. Sellisele ohtlikule käitumisele ei ole mingit õigustust, sest tänapäeva tehnoloogiliste vahendite kaudu virtuaalselt koosolekutel osalemine imelihtne. Enamasti on taolised lahendused uuemates Office’i tarkvara versioonides juba olemas ning nende kasutuselevõtt eeldab eeskätt reeglites kokkuleppimist ja töötajate teavitamist.
Võta meiega ühendust: [email protected]
Artikkel ilmus Personaliuudistes.ee 10.03.2020.
Loe lisaks:
Tänavu jõuab tavakasutusse traadita interneti uus põlvkond WiFi 6
Paljude tööstusvõrkude küberturve on lootusetult ajale jalgu jäänud