Kuidas valida koosolekuruumi videokonverentsilahendust?

 

Oleme Datafoxis järjest enam tegelenud videokonverentsilahenduste loomisega, kuna meie kliendid vajavad neid üha rohkem. Suure hüppe kaugkoosolekute populaarsuses tekitasid muidugi koroonaviiruse epideemia ja sellega kaasnenud eriolukorra piirangud, ent nõudlus taoliste lahenduste järele oli juba varem tõusuteel.

 

Kaugkoosolekud võib tehnilises mõttes jagada kolmeks: lahendused suurtele saalidele, väikestele saalidele ja personaalsetele töökohtadele. Ruumi suurus, paigutus ja koosolekul osalejate maksimaalne arv on kõige olulisemad näitajad, mida tuleb sobilike seadmete valikul arvestada.

 

Lahendused suurtesse saalidesse

Suurteks saalideks võib pidada koosolekuruume 8 ja enamale inimesele. Selliste nõupidamiste tarbeks on mõistlik soetada eraldiseisev videokonverentsiseade, mis juhib kogu lahendust: kaameraid, mikrofone, videoprojektori või suure seinaekraani pilti jne. Samuti on taolistes seadmetes enamasti olemas populaarsed grupitööplatvormid Microsoft Teams või Zoom, nii et koosolekuruumis puudub vajadus täiendava arvuti järele.

 

Suurtes saalides kasutatav kaamera peaks olema korraliku suumi, suure lainurga ja robotiga, mis suunab kaamera automaatselt rääkijale ja suumib pildi. Loomulikult on võimalik ka käsitsi kaamerat rääkija suunas keerata ja pilti suuremaks teha, kuid näiteks pika koosolekulaua taga on see üsna ebamugav lahendus ning eeldab sisuliselt, et üks inimene oleks kaameraoperaatoriks.

 

Suuremale ruumile vastav peab olema ka helilahendus, mis eeldab süsteemi ühendatud kõlareid ning enamasti ka mitut mikrofoni, mida videokonverentsiseade ise vastavalt rääkijale sisse ja välja lülitab. Mikrofonide vajalik arv sõltub juba nende tehnilistest näitajatest ja ruumi paigutusest.  Oleme näinud ka 50 osalejaga koosolekut teenindamas ainsat väga tundlikku mikrofoni, mis laskus laest alla nagu ulmefilmis.

 

Suurtes ruumides peaks slaidide või muu sisu jagamine osalejate sülearvutitest koosolekuruumi ekraanile käima kindlasti juhtmevabalt. Siin on taaskord eelis eraldi videokonverentsiseadmetel, mis juhtmevaba pildiedastust võimaldavad. Viimasena tasub kaaluda, kas koosolekuruumi on üldse enam mõtet projektorit soetada või eelistada hoopis tarka ekraani.

 

Suurtesse saalidesse videokonverentsilahenduse loomiseks oleme kasutanud näiteks Logitechi Rally Plus komplekti, mis koosneb robotiga kaamerast, kõlaritest, mikrofonidest ning ekraaniga juhtpaneelist.

 

Lahendused väikestesse saalidesse

 

Väikesteks saalideks võib pidada koosolekuruume kuni 7 inimesele. Selliste ruumide tarbeks on kaks põhimõttelist valikut: kas eraldi videokonverentsiseade koos „sisseehitatud“ arvutiga nagu suurte saalide puhul või on paigaldatud ruumi ainult seadmed, mis tuleb koosoleku läbiviimiseks USB kaabliga ühendada oma arvuti külge.

Vaatamata USB seadmetele, oleks hea, kui seadmed oleks siiski statsionaarselt paigaldatud optimaaletele kohtadesse ning kaablid korrektselt paigaldatud. Lisaks visuaalsele aspektile on selle puht praktiliseks põhjuseks see, et ainult nii saab oll akindel, et seadmed on alati nõupidamisteruumis kasutusvalmis ja keegi ei ole neid sealt parajasti „laenanud“.

Üheks lihtsaks ja elegantseks komplektiks on näiteks Jabra seadmed – kompankte kuni 180 kraadi lainurk kaamera, mis võimaldab kõiki osalejaid üheaegselt näidata ka väga väikses ruumis ning 1 kuni 2 lauamikrofon/kõlarit. Kõik seadmed sh ekraan on võimalik ühendada juba spetsiaalsesse Hub’i ning kasutaja saab kõik seamed enda arvutiga ühendada vaid ühe USB-C kaabliga.

 

Lahendused personaalsetele töökohtadele

Kuni kahele inimesele mõeldud videokonverentsilahendusi võib laias laastus jagada kaheks. Esiteks sisseehitatud kaamera ja mikrofoniga sülearvuti või muu nutiseade, kuhu on paigaldatud tavapärane grupitöötarkvara nagu Microsoft Teams või Zoom. Näiteks Teams võimaldab jagada slaide, muuta tausta (green screen funktsioon), lisada tiitreid jne, nii et vajadust spetsiifilisema tarkvara järele ei ole.

 

Teiseks võimaluseks on eraldi nutiabiline, mis näeb välja nagu puuteekraaniga juhtmevaba kõlar või tulevikupärase välimuse saanud lauatelefon. Sellised seadmed toetavad Microsoft Teamsi, Zoomi või mõnda muud platvormi videokonverentside läbiviimiseks. Nutiabilised sobivad hästi spetsiaalselt helistamiseks mõeldud n-ö telefoniputkadesse avatud kontorites, kuid miinuseks on see, et slaidide jagamine taolise seadme kaudu nõuab lisategevusi. Meie kliendid on kasutanud näiteks Lenovo ThinkSmart View nimelist nutiabilist.

 

Jagada kaamerapilti või mitte: selles on küsimus

Loomulikult saab kaugkoosolekutel osaleda ka tavalise telefoniga ning videokonverentsilahendust pole vaja, ent praktika näitab, et pildiga koosolekud on märksa tõhusamad. Kaamerapildi sisselülitamine distsiplineerib osalejaid ja motiveerib igaüht sisuliselt nõupidamisel osalema. Samuti on nii välistatud kurioosumid, kus mõni inimene suudab osaleda tunni ajaga neljal koosolekul ja käia samal ajal ära ka dušši all.

 

Koroonaviirus võib küll vaktsiini saabudes taanduda, kuid kaugkoosolekud on tulnud selleks, et jääda. Taolisel viisil saab aastas säästa terveid tööpäevi, mis summaarselt kuluks koosolekutele ja tagasi sõitmiseks, muutes nii kogu ettevõtte tegevust oluliselt efektiivsemaks.

 

Oleme kõigile huvilistele valmis andma tasuta nõu videokonverentsilahenduste loomiseks ning saame pakkuda ka demoseadmeid. Kui soovid rohkem infot tehniliste võimaluste ja erinevate tootjate seadmete kohta, kirjuta meile aadressile [email protected].

 

 

Loe lisaks:
Kas koroonaepideemia teine laine toob kaasa arvepettuste tsunami?

Tugiteenuste pakkuja UC Rent läks üle teenuspõhisele IT-taristule