Tänavu jõuab tavakasutusse traadita interneti uus põlvkond WiFi 6

 

Sel aastal jõuab laiemasse kasutusse traadita interneti uus põlvkond WiFi 6, mis sillutab koos 5G mobiilivõrkude tulekuga teed wireless first lähenemisele. See tähendab, et uue hoone ehitamisel või ulatuslikul remondil on majasiseste kaabelvõrkude rajamise mõttekus küsitav.

 

Vähemalt 40% kiirem ühendus

WiFi 6 on põhineb eelmisel aastal avaldatud 802.11ax standardil ning on 40% ja osadel juhtudel isegi neli korda kiirem senisest WiFi 5 tehnoloogiast. Testid on andnud tulemuseks 1320 megabitti sekundis ning räägitakse isegi teoreetilisest kiirusest kuni 10 gigabitti sekundis. Suurem kiirus saavutatakse tõhusama andmete modulatsiooniga, tänu millele suureneb kiirus isegi 2,4GHz võrkudes. Kuigi WiFi-maailm on puhtama eetri ja suuremate kiiruste otsingutes siirdunud suures osas sagedusele 5GHz, läbivad raadiolained sagedusel 2,4GHz paremini betoonseinu ja teisi tahkeid objekte, mis parandab levi majasisestes võrkudes.

 

Parem ühendus rahvarohketes kohtades

WiFi 6 tuleb selle inimestetulvaga toime tänu modulatsioonimeetodidele OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), mis võimaldab WiFi kanali jagada alamkanaliteks, nii et tugijaam saab üheaegselt suhelda suure arvu kasutajaseadmetega. Suurema osa võrgukasutusest moodustavad näiteks veebi lehitsemisel või e-kirjade vahetamisel tekkinud väikesed paketid, millest igaüks hõivas varem oma eetriaja üldises järjekorras. Tänu OFDMAle saab need paketid aga edastada korraga, kasutades märksa vähem eetriaega. Teiseks lahenduseks on MU-MIMO (multi-user multiple in/multiple out) tehnoloogia, mis võimaldab tugijaama antennidel võtta korraga võtta vasturaadiosignaale erinevatelt kasutajaseadmetelt.

 

Vähem häireid ja uued positsioneerimisvõimalused

Suuremates hoonetes on erinevad traadita võrgud sageli sattunud samale kanalile, mis WiFi varasemate põlvkondadega tekitas märkimisväärseid probleeme ühenduse kvaliteediga. WiFi 6 võimaldab sageduse ruumilist taaskasutamist, mis võimaldab andmeid edastada isegi siis, kui konkreetne kanal pole parasjagu vaba.

 

Samuti on WiFi 6-ga võimalik tugevdada signaali konkreetse kasutajaseadme suunas (beamforming), mis tähendab traadita interneti suuremat leviulatust ning lisaks kasutajaseadmete paremat füüsilist positsioneerimist. Taolised lahendused võimaldavad näiteks kaubanduskeskuses juhatada ostja soovitud kaupa müüva poe ja isegi riiulini või lennujaamas reisija järgmisele lennule jõudmiseks õigesse väravasse, haiglas kuvada patsiendile lähima ratastooli asukohta, suures spaahotellis näidata kõige otsemat teed oma tuppa jõudmiseks või hiiglaslikul staadionil oma istekohani pääsemiseks.

 

Nutiseadme aku peab pikemalt vastu

WiFi 6 võrguseadmetega käib kaasas TWT-funktsioon (target wake time), mis parandab kasutajaseadmete aku kestvust. See toimib sel viisil, et tugijaam ütleb nutiseadmele täpselt, kui pikalt traadita interneti kiip unerežiimi viia ning millal ta enne järgmist sidesessiooni ärata. Kui praegu lülitavad nutiseadmed üldjuhul oma raadiokaardid sisse 100 korda sekundis, siis äratuse seadistamine korrale sekundis säästab tohutult akut ning loob lisaks madalale voolutarbele uusi võimalusi asjade interneti lahendusteks.lahendus hoiab ka WiFi kanalid puhtana, kuna seade ei hakka “magamise” ajal oma info saatmiseks eetriaega hõivama.  

 

Sel aastal ilmuvad nutiseadmete võrguühenduse seadete juurde järk-järgult ka ikoonid, mis näitavad, millised lähedalasuvad traadita interneti levialad toetavad uut WiFi 6 põlvkonda, millised aga 2014. aastal turuletoodud WiFi 5-t ja millised 2009. aastast pärit WiFi 4. generatsiooni. Nende ikoonide nägemise eelduseks on aga see, et nutitelefon, sülearvuti või tahvelarvuti toetab WiFi 6 tehnoloogiat.

 

Hoonesisene kaabelvõrk muutub küsitavaks

Enamasti ei ole mõtet kõigis olemasolevates WiFi võrkudes tugijaamu 6. põlvkonna seadmete vastu välja vahetada, kuid see võib olla kasulik suure kasutajate tihedusega hoonetes.  Samuti on uute ärimajade ehitamisel või olemasolevate renoveerimisel on küll  mõistlik soetada WiFi 6 toega tugijaamad, mis võimaldavad majasise kaabelvõrgu rajamisest loobuda. Wireless first lähenemine tähendab võrreldes klassikalise sisevõrguga väiksemat ehitamiskulu, kaablite hulga vähendamist siseruumides, kasutajate mobiilsust ja samas paremat ülevaadet nende liikumisest ning kontori lihtsamat laiendamist töötajate lisandumisel.

 

 

 

 

Raido Vahi

Datafoxi küberturbe- ja võrgulahenduste müügijuht

[email protected]

 

 

 

 

 

Artikkel ilmus ITuudised.ee portaalis 09.03.2020.

 

Loe lisaks:

Paljude tööstusvõrkude küberturve on lootusetult ajale jalgu jäänud

Abiks assistendile: kuidas sõeluda välja mõistlik hulk ettevõtteid IT-partneri valimiseks?