Windows 7 tugi lõpeb 14.01.2020

 

Kui Windows 7 22.10.2009 välja anti, lubas Microsoft tagada sellele operatsioonisüsteemile kümme aastat tootetuge. Antud kümneaastase perioodi lõppedes lõpetab Microsoft Windows 7 toetamise eesmärgiga keskenduda investeeringumahu kasvatamisele uuemate tehnoloogiate ja kogemuste arendamiseks. 

Viimnepäev Windows 7 toel on 14. jaanuar 2020, pärast seda ei ole Windowsi uuendustelt enam saadaval tehnilist abi ja tarkvarauuendusi, mis aitavad arvutit kaitsta. Just seetõttu soovitab Datafox tungivalt Windows 10 operatsioonisüsteemile üle minemist juba enne jaanuari 2020, vältimaks olukorda, kus vajatakse teenust või tuge, mida enam saadaval pole. “Turvaaugud arvuti operatsioonisüsteemis on kui augud aluspesus – keegi neid küll ei näe, aga turvaline olla ka ei ole. Vältimaks turvaaukudest tulenevat riski isiklike andmete kurjamite kätte sattumist, soovitame tungivalt uuendada Windows 7 Windows 10 vastu.” selgitab Datafox OÜ spetsialist Kristo Keiv.

 

Kuidas ma tean, missugune operatsioonisüsteem minu arvutis jookseb? 

Kindlasti annab sinu arvuti ka sellest märku, et tarvis oleks Windows 7 uuendada, kuid selleks, et kontrollida, milline Windowsi versioon töötab sinu seadmes: vajuta klahvi Windowsi logo ja klahvi R üheaegselt, kirjuta väljale ”winver” ja vali OK. Seejärel kuvatakse arvuti praeguse operatsioonisüsteemi info.
 
 
Mida toe lõpp minu jaoks tähendab?

Kui sinu arvutis töötab Windows 7, siis pärast 14. jaanuari 2020 ei saa sa sellele enam turvauuendusi. Seepärast on oluline kolida üle kaasaegsele Windows 10 operatsioonisüsteemile, millel on uusimaid turvauuendused kasutaja andmete paremini kaitsmiseks. Samuti ei paku pärast nimetatud tähtaega Microsofti klienditeenindus enam Windows 7 tehnilist tuge. Aja jooksul lõpetatakse ka muud Windows 7 seonduvate teenuste pakkumine. 

Mida ma peaksin tegema?
 

Enamiku Windows 7 kasutajate jaoks on Datafoxi edasine soovitus minna üle uuele seadmele, kuhu on juba vaikimisi seadistatud Windows 10 operatsioonisüsteem. Kaasaegsed arvutid on kiiremad, kaaluvad vähem, on praktilised ja turvalisemad ning nende keskmine hind on märkimisväärselt madalam kui keskmise arvuti hind 8 aastat tagasi ilma võimsuselt järeleandmisi tegemata. Datafoxi juhend on abiks, mida jälgida uue arvuti valimisel. 

Kas ma saan oma olemasoleva arvuti Windows 10 peale uuendada?

Uusimate tarkvaraliste võimaluste kasutamiseks soovitame soetada uue arvuti, kus vaikimisi juba töötab Windows 10. Alternatiivina saab ka olemasolevaid Windows 7-l jooksvaid arvuteid uuendada, ostes ja paigaldades neisse Windows 10 täisversiooni.

Kuidas ma saan oma arvuti tasuta Windows 10 peale uuendada?

Windows 10 tasuta ülemineku pakkumine lõppes 29. juulil 2016. Windows 10 saamiseks oleks tarvis soetada uus seade või kui olemasolev on ühildusvõimeline, siis ostma Windows 10 täisversiooni ja teostama tarkvaravahetuse. Raketiteadus ei ole, kuid kui jääd ise hätta, siis võib selle küsimusega pöörduda ka Datafoxi spetsialistide poole. “Meie ei soovita Windows 10 vanematesse seadmetesse paigaldada, sest mõned Windows 7 seadmed ei ühildu Windows 10 operatsioonisüsteemiga, mõni funktsioon jääb kättesaamatuks, kokkuvõttes tekib oluliselt suurem turvarisk.” lisab Keiv.
 

Mis juhtub, kui ma jätkan Windows 7 kasutamist? 

Kui jätkata Windows 7 kasutamist pärast toe lõppu, siis seade jätkab küll töötamist, kuid muutub turvariskide ja viiruste osas haavatavamaks. Arvuti käivitub ja töötab, kuid ei saa enam Microsoftilt tarkvarauuendusi, sealhulgas turvauuendusi.
 
 
Kas pärast 14. jaanuarit 2020 saab veel Windows 7 aktiveerida? 

Windows 7 saab küll ka pärast toe lõppu paigaldada ja aktiveerida, aga sellised arvutid on turvariskide ja viiruste osas haavatavamad, sest nende turvalisust enam ei uuendata. Pärast 14. jaanuari 2020 soovitab nii Datafox kui ka Microsoft tungivalt kasutada Windows 7 asemel Windows 10.
 

Kas Internet Explorer operatsioonisüsteemis Windows 7 saab veel tuge?

Internet Exploreri tugi Windows 7 seadmetes lõpeb samuti 14. jaanuaril 2020. Internet Explorer on Windowsi komponent ja järgib selle Windows operatsioonisüsteemi elutsüklit, millesse ta on paigaldatud.

Aga kui mul töötab Windows 7 Enterprise? 

Kui kasutate Windows operatsioonisüsteemi oma töökeskkonna osana, siis soovitame esimese asjana konsulteerida oma IT osakonnaga või võtke ühendust meiega.

Kas ma saan oma olemasolevad programmid uude Windows 10 arvutisse üle viia?

Parima võimaliku kogemuse jaoks soovitame oma programmid ja rakendused algusest peale värskena uude Windows 10 arvutisse paigaldada. Microsoft Store sisaldab samuti mitmesuguseid teiste tootjate rakendusi, mida on lihtne alla laadida ja paigaldada. Oma Windows 10 arvutis Microsoft Store’i avamiseks vali tegumiribal vastav ikoon või kirjuta tegumiriba otsingulahtrisse „Microsoft Store“.
Sellise tarkvara osas, mida praegu Microsoft Store’is saadaval pole, soovitame minna selle tootja ametlikule veebilehele ja laadida sealt alla Windows 10 jaoks mõeldud versioon. Piiratud olukorras võib juhtuda, et mõningatel vanematel tarkvaradel pole uuendatud versiooni, mis Windows 10 ühilduks.
 

Kuidas Windows 7 toe lõpp mõjutab minu Microsoft Office rakendusi?

See sõltub Office’i versioonist, mida kasutatakse. Siin on tähtis silmas pidada, et Windows 7 ise ei saa enam turvauuendusi, mis jätab teie seadme turvariskidele haavatavaks. Seepärast: kui kasutate Microsoft Office’it Windows 7 arvutis, soovitame üle minna uuele Windows 10 arvutile.
 

Datafox OÜ pakub nii riist- kui tarkvaralist konsultatsiooni ja tuge. Windows 7-lt Windows 10-le kolimise osas konsulteeri:

 

 

Kristo Keiv
+372 558 67 95
[email protected]

 

 

 

 

 

 

Loe lisaks: 
Kuidas köita kliendi tähelepanu digitaalse meedialahendusega?

Kuidas nutikate IT-lahendustega ennetada töötajate läbipõlemist?

Milline on üks hea arvuti töötegemiseks?